VIVIANI FOTO | Rodinná a dětská fotografie

7 tipů pro někoho, kdo ještě nikdy nefotil lidi

 


Bez ohledu na to, jaký typ fotografie děláte nebo jaké dáváte přednost, tak v určitém okamžiku zjistíte, že jednoho krásného dne za vámi někdo přijde a bude chtít vyfotit.
Pro zábavu, pro prospěch nebo protože prostě máte lepší foťák.

Fotografování lidí je hodně odlišné než fotografování přírody a hor. Zde nabízím pár základních tipů jak získat nejlepší portrét, hl. pro ty, kteří lidi normálně nefotí.

Takže jak fotit?

Buďte realističtí

Neočekávejte od sebe nějaké super – truper výsledky. Nemůžete pak být zklamaní, že se fotografie nepovedly podle vašich představ. Třeba pak z výsledku budete velmi příjemně překvapeni

„Lepší příjemně překvapený pesimista, než zklamaný optimista“

Vše si zjednodušte

Ano, tohle není vtip. Pozadí, oblečení, rekvizity, světlo atd.  Hledejte spíš buď úplně čisté plochy a nebo naopak se zajímavou strukturou.  Prostě a jednoduše, nefoťte lidi někde, kde jim polezou z hlavy věžičky, větve atd.  Měli byste ostřit pouze na svůj objekt.Vše ostatní by mělo být rozmazané – nezaostřené. Protože pro diváka to většinou bývá nezajímavé, tedy pokud nechcete poukázat na nějaké zajímavé pozadí.
 
 
 
 

Nejjednodušší nastavení

Abych se vyhla nějakým velkým diskuzím o nastavení, tak se s vámi podělím o nejjednodušší a obecná nastavení.
 
Já používám Nikon. A také prosím nebuďte naštvaní, jestli vám tohle nebude vyhovovat.
Někdy to co pro někoho funguje, tak pro ostatní nemusí.
  • využívat denní (přirozené světlo) vždy, pokud je to možné
  • Přizpůsobovat  ISO – ISO 200 pokud je jasno, ISO 400 pokud je zataženo
  • Fotit na režimu Manual (pokud je to možné) jestliže ne, tak v režimu A (clony)
  • Fotit v kvalitě obrazu RAW. Pokud uděláte chybu, tak si pak můžete v Photoshopu hodně pomoci.
  • O číslo dolu si podexponovat obrázek. Dostanu více detailu z obrázku. Pak si to trošku povytáhnu v PS. Také fotografie bývá ostřejší.
Možná, že vám to nebude vyhovovat a myslím si, že není ostuda když  budete fotit na režim Auto. Tedy pokud si nebudete s něčím jisti.  Neznamená to, že jste méně „fotograf“ než ostatní ….
Jenom to znamená, že si možná myslíte, že váš fotoaparát pravděpodobně ví líp jak vy co a jak má naexponovat. Přeci jenom za vaším fotoaparátem stojí několik tisíc profesionálů kteří fotoaparát updatetovali a dovedli ho do bodu ve kterém teď je.
 

Dětská fotografie

Foťte objekt v jejich úrovni očí a nebo vyšší

Fotografování člověka zespodu je chyba. Proč? Nikdo nechce vidět dvě až tři brady.
Nejlichotivější snímek je, v jejich úrovni očí a nebo o něco víš. Občas dělám to, že nechám objekt si někam sednout a řeknu ať se na mě podívá, zatím co já stojím nad ním.
BTW fotit někoho kdo stojí jenom rovně, i když je za ním zajímavé pozadí, je no… velice nudné. Zkuste svému objektu říci, ať trošku otočí rameny, v pase atd.
Základní pózy pro ženu:
 
Věřte mi, vypadá to lépe, než když tam člověk stojí jako tvrdé Y 😉  Kolikrát jsou lidé nervózní a nevědí co mají před fotoaparátem dělat. Určitě je lepší, když jim to řeknete vy.

Nenuťte lidi se usmívat

Když budete svůj objekt nutit se usmívat, tak je to takové celé v křeči. Nebo říkat sýr, a držet, držet … Lidi jsou z toho kolikrát víc nervózní. Když svůj objekt fotíte ve chvíli kdy si to tolik neuvědomuje, kolikrát fotka bývá lepší než když říkáte sýr! Zkuste si s lidmi při focení povídat, kolikrát je to uvolní a fotky bývají pěkné.

 

Nepřephotoshopujte vaše fotografie

Pokud tak často lidi nefotíte, tak chápu, že sednout si k Photoshopu a zkoušet něco nového na vašich snímcích může být zábava. Tenhle efekt zlepší kůži a tenhle více rozzáří oči atd… ano, je to fascinující. Ono někdy méně, je více.

Kolikrát stačí trošku doostřit, jas a kontrast a pokud má někdo na pleti sem tam nějaký nelíbivý pupínek, tak ho vyretušovat. Myslím si, že když nasekáte 250 fotografií za celé focení, tak u toho nebudete chtít trávit tolik času.

 

Nesnažte se svůj obrázek proměnit v něco co není

Přála bych si, aby můj obrázek měl něco víc tohodle a pak zase támhletoho.
„Raději bych, kdybych viděla celý její obličej … Chci aby její vlasy byly více rozcuchané“
 
Toto není fotografie na přední stránce časopisu. Ale spíš obrázek mojí kamarádky, dcery, tchýně který fotím telefonem, menším foťákem a nebo zrcadlovkou jenom tak. Pro radost.
Je to portrét ano je, ale po vašem. Je to naprosto v pořádku. Protože je to autentický obraz, tak jak jste ho viděli, tak jak byl. A nedělat to stylem – nakreslím nad nimi ještě jednorožce, protože to bude vypadat lépe.
 

Poslední příspěvky

Grebovka 2

VIVIANI FOTO | Rodinná a dětská fotografie Grébovka 2 Tohle focení jsem trochu nečekala. Myslela jsem, že nejdříve budu fotit jenom pár lidí – rodinu.

Více info »

Grebovka

VIVIANI FOTO | Rodinná a dětská fotografie Grébovka Tohle focení jsem trochu nečekala. Myslela jsem, že nejdříve budu fotit jenom pár lidí – rodinu. Nakonec

Více info »

Baumbrukovi

VIVIANI FOTO | Rodinná a dětská fotografie Baumbrukovi Měla jsem tu možnost fotit moje kamarády a spoluhráče z kapely předtím, než měli další miminko. Miluju

Více info »

www.viviani.cz / Rodinná a dětská fotografie

+420 724 581 509